CDT dag 76 – Dillon

Vandrat 32 km på Silverthorne alternate

Vi tog 20 minuters sovmorgon och vaknade inte förrän kl 4:50. Vi ville inte börja vandra förrän det blivit ljust då det i mörkret igår var svårt att se vart leden fortsätter.

Vi hittade leden och började vandra. Vi såg två älgar. Lång stigning uppåt. Sedan långsam vandring på en bergskam med smal sandig dålig led. Det gick väldigt långsamt då vi gick på skrå på bergssida med kraftig sidolutning och det var sandig. Ville inte halka där!

Bergskammen fortsatte upp via några knepiga ställen. Sedan ned i en dal. Därefter stor stigning upp igen över ett bergspass.

Lång vandring ned sedan till staden Dillon där vi bokat ett hotellrum på Super8. Vi var mycket trötta när vi kom fram efter mer än 12 timmars vandring och två stora stigningar upp till 3800 m. Leden hade även varit svår att hitta vid några tillfällen och vi fick kolla mycket på appen FarOut för att hitta rätt.

Comments

Lämna en kommentar