CDT dag 87

Vandrat 21 km till CDT mile 1926

Hotellfrukost. En av dom bättre hittills. Men väldigt standard amerikansk, men mer urval. Därefter iväg till postkontoret för att posta lite överflödig utrustning. Sedan ihoppackning och utcheckning.

Jag åt en god lunch på Sherpas Café. En Palak Panir med man bröd och en kingfisher öl. Detta medans Swede beställde nya skor.

Därefter liftning. En man i en taxi plockade upp oss. Han pratade osammanhängande, kanske var full. Vi fick åka med till nästa stad. Han betalade taxin. Därefter liftning igen. Det började regna och medans vi tog på våra regnkläder så stannade Sean och frågade om vi behöver skjuts. Sean var militärveteran och bodde i Salida. Han körde oss upp till Monarch Pass. Det luktade mycket gräs i hans bil.

Flera andra hikers var där bla Tailgate, Mercury, Pancho och Gatsby. Vi pratade en del med dom och tog en vaniljshake i resturangen. Vi kom inte i väg att vandra förrän kl 14.

Vandring på fin led. Lite ostadigt väder och det regnade och haglade ett par gånger. När vi kom fram till tältplats så åskade det. Vi hann precis få upp tälten innan hagel och regn började. Mitt nya liggunderlag är mycket varmt och skönt.

Comments

Lämna en kommentar