Vandrat 12 km
Tempel 13-17
Transport Buss till tempel 13. Tåg från tempel 16.
Gårdagens blogginlägg var skrivet av Ai. Blev kanske lite i konstigaste laget. Jag återgår till mitt torra berättande nu.
Vaknade tidigt. Frukost kl 7:30. Sista serveringen. Damen på boendet kom in och kollade så att vi var vakna. Den japanske mannen i sängen bredvid vaknade redan vid kl 5 och började prata högt med sig själv.
Japansk frukost är spännande. Där misosoppan och riset är det godaste. Det stekta ägget och dom klibbiga fermenterade bönorna var också OK.

Buss sedan tillbaka till Tokushima. Proviantering för lunch på 7-Eleven på stationen. Buss sedan upp till tempel 13. Jag kommer kanske skippa tempel 6-12 tillsvidare nu när jag vandrar med min dotter. Jag får se.


Vandring på små asfaltvägar hela dagen. Vi träffade på många japanska tempelbesökare men även några från utanför Japan. En kille från USA, En tjej från Frankrike samt 3 tyska bröder. Vi samspråkade en del.




Efter vi besökte dagens sista tempel gick vi ned till tågstationen i Ko och tog tåget till Tokushima. Vi ska bo på Hostel PAQ igen. Denna gång i sovsal som har små sovlådor byggda i Plywood som man kryper in i och sover.

Efter incheckning la vi in en tvätt i tvättmaskinen och gick över gatan för att ta en öl medans tvätten gick klart. Senare gick vi ut och åt på en från Hostel PAQ rekommenderad restaurang med vegetarisk mat. Maten var supergod och personalen mycket trevlig. Högsta betyg
Lämna en kommentar